Pirts slotiņu veidi, kādu izvēlēties?

Berza slotiņas

Bērza slotiņas palīdz novērst sāpes, kā arī mazināt muskuļu un locītavu sāpes pēc lielas fiziskās slodzes, dažādu izsitumu gadījumos, labi attīra ādu, paātrina brūču dzīšanu, rada nomierinošu efektu kā arī uzlabo garastāvokli.

Bērzu slotiņas lietošana veicina bronhu paplašināšanos, kā arī uzlabo plaušu ventilāciju, tāpēc šo pirts slotiņu lietošana ir ieteicama astmatiķiem un smēķētājiem. Tāpēc pēc pēršanās pirtī ar bērzu slotiņām ir pārsteidzoši viegli elpot. Bērzu lapas satur ēteriskās eļļas, tanīnu, C vitamīnu, provitamīnu A. Izmantojiet bērzu slotu pēršanai pirtī un jūsu āda kļūs gluda, elastīga, iegūs vienmērīgu toni. Ūdens, kurā tiek mērcēta bērzu slotiņa, ir veselīgs galvas ādai: mati kļūst stiprāki, kā arī tiek samazinātas blaugznas.

Ozola slotiņas

Ozola slotiņa ir vairāk piemērota cilvēkiem ar taukainu ādu. Šīs slotiņas padara ādu matētu un elastīgu, tām piemīt pretiekaisuma iedarbība. Esot pērtuvē, ozola aromāts aizkavē pārmērīgu arteriālā spiediena paaugstināšanos, tāpēc šīs slotiņas ir īpaši ieteicamas cilvēkiem ar lielu fizisku slodzi kā arī cilvēkiem ar tieksmi uz hipertoniju. Tāpat ozola slotiņu izmantošana nomierina nervu sistēmas darbību pēc fiziskām slodzēm. Ozola lapas satur lielu daudzumu tanīnu.

Ūdens, kurā mērcētas ozola slotiņas tiek izmantots kā ārstniecisks līdzeklis dažādu ādas slimību gadījumā. Tāpat šādā ūdeni ir ieteicams mērcēt kājas, tas palīdz samazināt kāju svīšanu.

Nātru slotiņas

Nātru slotiņas ir lielisks palīgs, ja pēc lielām fiziskām aktivitātēm ir muskuļu sāpes, sāpes kaulos vai jostasvietā. Nātru slotiņas rada dzelošas sajūtas, tiek veikts spēcīgs lokāls kairinājums, tāpat nātru slotiņām piemīt pretiekaisuma iedarbība.

Nātru slotiņa tas ir labs līdzeklis, lai ārstētu radikulītu, reimatismu, podagru. Regulāri lietojot nātru slotiņas tiek samazināts arteriālais spiediens, samazinās nervu sistēmas spriedze. Peroties ar nātru slotiņu nav vēlams izdarīt stiprus sitienus, jo tad slotiņa ātri kļūst nederīga. Pirms lietošanas nātru slotiņu uz dažām sekundēm jāiemērc karstā ūdenī. Lietot nātru slotiņas var tikai tad, kad ķermenis ir pietiekoši sakarsis.

Liepa slotiņas

Liepas slotiņa ir brīnišķīgs līdzeklis, kas palīdz novērst galvas sāpes, maigi iedarbojas uz nierēm, jo piemīt urīndzenošs efekts, pastiprina sviedru izdalīšanos. Tāpat šīm slotiņām piemīt nomierinoša, iedarbība, palīdz ātrāk sadziedēt brūces, paplašina bronhus, slimību gadījumos samazina ķermeņa temperatūru. Liepas slotiņas ir lielisks palīgs saaukstēšanās gadījumos.

Eikalipta slotiņas

Eikalipta slotiņa – biežāk tiek lietota Kaukāzā. Eikalipta lapas satur ēteriskās eļļas (1 līdz 3 procenti), kas arī ir ārstniecisko iedarbību noslēpums. Eikalipta slotiņa īpaši ieteicama iesnu un kakla sāpju gadījumā. Pirtī eikalipta slotiņu pieliek pie sejas un elpo caur degunu 4 līdz 5 minūtes – lūk arī lielisks inhalācijas līdzeklis.

Tomēr pastāv arī trūkumi – eikalipta zari ir ļoti tievi, lokani, savukārt lapas ir garas. Ar eikalipta slotiņu ir jābūt uzmanīgam, kustībām lēnām.

Bambusa slotiņas

Bambusa slotiņa – tas ir brīnišķīgs ekoloģiski tīrs masažieris, tas tiek izmantots pirtī vai saunā pirms vai pēc sakaršanas. Uz ādu iedarbojas stimulējoši, pēršanās laikā tiek iegūts akupunktūras masāžai līdzīgs efekts, uzlabot asinsriti, palīdz samazināt muskuļu sasprindzinājumu. Slavenajā samuraju masāžā arī tiek izmantotas bambusa slotiņas. Tāpat bambusa slotiņas var tikt izmantotas kopā ar aromātiskajām eļļām.

Ķiršu slotiņas

Ķiršu slotiņa – slotiņa ir ļoti mīksta, piemīt patīkams ķiršu aromāts. Slotiņas tiek ievāktas jūnija sākumā. Tās tiek gatavotas no jaunajiem dzinumiem, var izmantot arī jaunos dzinumus no saknēm. Šajā pašā laikā var tik gatavotas arī upeņu slotiņas. Lai arī ķiršu-upeņu slotiņas nav tik izturīgas kā piemēram bērzu vai ozolu slotiņas, tomēr no tām ir lielisks aromāts. Ķiršu un upeņu slotiņas ir ieteicamas ādai.

Senatnē ķiršu koks tika uzskatīts par maģisku: cilvēki bija pārliecināti, ka paberzējot slimo vietu ap ķiršu koka stumbru var tik izārstētam no jebkuras slimības. Pat sadeguša ķiršu koka pelni tika uzskatīti par ārstnieciskiem: tajos „peldējās”, atšķaidītus ar ūdeni, tos dzēra, patiesi ticot, ka pelni palīdzēs izārstēties, tie aizskalos prom visas slimības.

Pateicoties savām lietderīgajām īpašībām, ķiršu lapas plaši tiek pielietotas tautas medicīnā. Ķiršu lapas satur fitoncīdus, tādēļ var teikt, ka tas ir dabīgs antibiotiķis. Tāpat ķiršu lapas satur kumarīnu un oksikumarīnu, kas samazina asins sarecēšanu. Svaigas ķiršu lapas tiek pielietotas, ja ir ārēja asiņošana. Lai apturētu deguna asiņošanu tiek izmantoti vates tamponi, kuri samitrināti ķiršu lapu uzlējumā.

Bez tam ķiršu slotiņas izmantošana stimulē vīriešu un sieviešu hormonu izstrādāšanos. Sendienās ķiršu slotiņām piedēvēja ne tikai uzbudinošas īpašības, bet arī spēju pieburt.

steaman.ru

Mimozas slotiņas

Īsteni pirts cienītāji zina, ka pirts slotiņas izmantošana tā ir ne tikai tradīcija, bet pareizi izvēlēta pirts slotiņa var palīdzēt cīnīties ar daudzām slimībām. Ir tradicionālas pirts slotiņas – bērzu un skuju slotiņas, pastāv arī mazāk populārāki pirts slotiņu veidi, tāpat ir arī tādi pirts slotiņu veidi, kuri nav tik populāri un par tiem zina retais.

Mimozas slotiņa ir viena no retāk zināmajām pirts slotiņām. Laikam nav tāda cilvēka, kurš savā dzīvē nebūt redzējis mimozu. Šie zariņi ar smalkajiem, dzeltenajiem ziediņiem sen ir kļuvuši par vienu no pavasara vēstnešiem. Ko mēs zinām par mimozas ārstnieciskajām īpašībām?

Mimozas aromāts (sudrabotā akācija) nomierina un labvēlīgi ietekmē miegu, ir dabisks antidepresants. Pirts pastiprina mimozas iedarbību. Pērties ar pirts slotiņām, kurām pievienoti pāris mimozas zariņi, ir ieteicams cilvēkiem ar paaugstinātu nervozitāti un ātri sakaitināmiem cilvēkiem. Mimozas slotiņa palīdz noņemt satraukumu un bažas, pēc strīdiem nomierina. Tāpat pēršanās pirtī ar mimozas slotiņu palīdz cīnīties ar negatīvajiem simptomiem, ko raga klimaktēriskie traucējumi, pirms menstruālais sindroms, palīdz atjaunot menstruālā cikla darbību.

Augā esošajām eļļām piemīt pretiekaisuma efekts, lieliski palīdz sadziedēt brūces, tai skaitā arī no apdegumiem, palīdz atjaunot ādu. Tautas medicīnā mimozā esošās eļļas tiek izmantotas ādas kopšanā: tā tonizē ādu, izlīdzina mazās grumbiņas, pagarina ādas jaunību.

Mimozas zari ir ļoti trausli, tādēļ labāk tos labāk ir pievienot bērzu vai ozolu slotiņām. Mimozas slotiņas ievākt ir nepieciešams pavasarī, kad mimoza zied.