Kā pareizi pērties?
Ikviens no mums var pieskarties mūsu senču tradīcijām, viens no veidiem kā to izdarīt – regulāri apmeklēt pirti. Mūsu senči ar pirts palīdzību ārstējās no daudzām ķermeņa kaitēm, tāpat pirtīs senatnes tika pieņemtas dzemdības.
Atveseļošanās efekts, kas tiek iegūts regulāri apmeklējot pirti ir ievērojams, augstā temperatūrā baktērijas, kas atrodas uz ādas virsmas tiek iznīcinātas un tiek attīrītas ādas poras. Pēc pirts apmeklējuma uzlabojas asinsrite un stabilizējas vielmaiņa. Tomēr pareizi pērties pirtī prot ne jebkurš, īpaši mūsdienās, kad daudzas no senču tradīcijām ir piemirstas. Pirts – tā ir vesela māksla, kurai ir senas saknes.
Nav ieteicams pērties uzreiz pēc ēšanas, ir jāpaiet vismaz vienai stundai. Piemēram, ja esat tieši pretēji, ļoti izsalcis vai pārāk noguris, piemēram, pēc smaga fiziska darba, tad no pirts apmeklējuma arī labāk ir atteikties. Ir ļoti svarīgi pirtī radīt mierīgu atmosfēru. Ir jāizvairās no liekas steigas un kņadas, ja netiek ievēroti šie priekšnoteikumi, tad nebūs iespējams kā nākas atslābināties, līdz ar to nevarēs sasniegt vēlamo efektu.
Pirms apmeklēt pirti ir nepieciešams apmeklēt dušu un labi noslaucīties dvielī. Nevajag uzreiz sēsties uz augšējās lāvas un pavadīt tur daudz laika. Pirmajā pērtuves apmeklējuma reizē labāk apgulties zemāk, kur gaisa temperatūra nav tik augsta, un pavadīt tur ne vairāk par desmit minūtēm. Kad esat kārtīgi iesvīdis var iziet ārā no pirts telpas, noskaloties siltā ūdenī un apmēram piecas minūtes atpūsties.
Apmeklējot pērtuvi otro reizi, var līdzi paņemt pirts slotiņu. Iesākumā pirts slotiņu vēlams sasildīts, paceliet slotiņu augstāk, tur ir karstāks gaiss, un paturiet tur kādu laiku pirts slotiņu. Pēc tam nopērt ķermeni ar šo slotiņu, lai izsildītu to un pastiprinātu asinsriti.
Esot pirtī ieteicams elpot caur muti. Cik reizes apmeklēt pērtuvi – tā ir katra izvēle, ir nepieciešams ieklausīties savā organismā un uzticēties savām sajūtām. Vēlams nepārspīlēt, parasti pietiek ar divām līdz trīs pērtuves apmeklējuma reizēm. Pērties labāk ir divatā, viens guļ uz lāvas, bet otrs sasilda gulošā ķermeni izmantojot pirts slotiņu, pirmajā reizē nav nepieciešams ar slotiņu pieskarties pie ķermeņa, karsto gaisu vajag vienkārši izdzenāt sākot ar pēdām un virzoties augstāk pie pleciem. Ķermeni protams vajag sasildīta gan no mugurpuses, gan arī no priekšpuses. Otrajā pērtuves apmeklējuma laikā var nedaudz papērt ķermeni, jo pirtī ir augstāka gaisa temperatūra, jo mazāk piepūles ir nepieciešams pielikt pēršanās laikā.
Parasti pēc pirts apmeklējuma cilvēks izjūt slāpes. Ir nepieciešams atjaunot šķidruma līmeni organismā, ir ieteicams iedzert sekojošus dzērienus: minerālūdeni, kvasu, sulu, tāpat iespējams apēst nedaudz augļus un iedzert stipru tēju. Nekādā gadījumā nevajadzētu lietot atdzesētus dzērienus, tāpat arī izvairīties no stipro alkoholisko dzērienu lietošanas.